Terapia manualna kręgosłupa

Osoby, które wierzą w skuteczność zabiegów terapii naturalnej stosują je właściwie na wszelkiego rodzaju dolegliwości i choroby. Stawiają na naturoterapię w przypadku zakażeń bakteryjnych, kataru, migreny czy bólu kręgosłupa.

Na czym polega usuwanie bólu kręgosłupa z zastosowaniem metod naturalnych? Stosuje się terapię manualną, której głównym celem jest zidentyfikowanie przyczyn powstawania dolegliwości oraz ich usunięcie poprzez przywrócenie odpowiedniego napięcia mięśni i prawidłowych funkcji stawów. Ponieważ terapię manualną stosuje się między innymi w przypadku dyskopatii czy nastawiania, prostowania i mobilizacji kręgosłupa, może być przydatna w ortopedii, rehabilitacji, neurologii i reumatologii. Natomiast nie należy mylić terapii manualnej z kręgarstwem. Wymaga ona odpowiedniej wiedzy medycznej oraz znajomości odpowiednich mechanizmów fizjologicznych. Tylko wówczas możliwe jest przywrócenie właściwej równowagi dotyczącej mięśni, stawów oraz nerwów obwodowych. Zabiegi powinny być wykonywane przez wykwalifikowanych terapeutów, znających specjalne techniki, pozycje i chwyty. Bóle kręgosłupa oraz pochodzące od kręgosłupa mogą być usunięte, jeśli terapeuta ma do czynienia ze zmianami czynnościowymi. Są one bowiem odwracalne. Jeśli doszło do zmian organicznych terapia manualna nie będzie mogła usunąć bólu.

Terapia manualna kręgosłupa odbywa się w kilku krokach. Najpierw stosuje się metody, dzięki którym pacjent przestaje odczuwać ból. Gdyby jednak poprzestać na tym etapie dolegliwości powrócą po pewnym czasie. W związku z tym kolejna część terapii dotyczy poprawiania elastyczności mięśni oraz stawów. Na ostatnim etapie leczenia dochodzi do przywrócenia ich równowagi statycznej. Ważne jest to, że podczas wykonywania zabiegów obowiązuje zasada bezbolesności. Trzeba zawsze działać w kierunku usuwania bólu i rezygnować z czynności, które go nasilają. Szczególne istotne jest tu wykorzystanie technik mobilizacji oraz manipulacji stawów. Mobilizacja polega na powtarzaniu tych samych ruchów, co prowadzi do powrotu stawu do jego właściwej pozycji. Manipulacja to rodzaj nastawienia. Jeśli chodzi o mięśnie stosuje się głównie technikę poizometrycznej relaksacji – napinania i rozluźniania mięśni w określonych pozycjach. Czyli jeśli czujemy przewlekły ból kręgosłupa, to rozluźniający masaż gorącymi kamieniami nie będzie raczej wystarczający. Każdą terapię manualną powinna poprzedzać wnikliwa diagnoza, wówczas z pewnością będzie skuteczna i bezpieczna.