Objawy i leczenie zakwaszenia organizmu

Zakwaszenie organizmu wynika ze zmagazynowania w nim nadwyżki kwasów, która nie ulega neutralizacji. Efektem tego jest złe samopoczucie i pogorszenie stanu zdrowia. Nie wystarczą wówczas same mudry medytacyjne.

Jak stwierdzić, że doszło do zakwaszenia organizmu? Rozpoznaje się je przede wszystkim po objawach ze strony przewodu pokarmowego, układu metabolicznego, układu mięśniowo-stawowego, układu sercowo-naczyniowego. Są to między innymi problemy z trawieniem, zaparcia, wzdęcia, przybieranie na wadze, podwyższenie cholesterolu, bóle mięśni, stawów i kręgosłupa, nadciśnienie, bóle i zawroty głowy, zaburzenia snu, złe samopoczucie, nerwowość. Następują też zmiany w wyglądzie – zaczynają wypadać włosy, paznokcie stają się bardziej łamliwe, skóra jest sucha i podatna na grzybice, wypryski, cellulit itp. Skutki zmagazynowania w organizmie zbyt dużej ilości kwasów mogą być niebezpieczne dla zdrowia i niszczyć narządy wewnętrzne. Grozi to schorzeniami żołądka, wątroby, pęcherzyka żółciowego, kamieniami nerkowymi, osteoporozą, zawałem serca.

Po zdiagnozowaniu zakwaszenia organizmu należy jak najszybciej podjąć odpowiednie kroki, aby je zmniejszyć. Jakie są jego przyczyny? Dużą rolę odgrywa styl życia. Jeśli mamy dużo stresów i mało się ruszamy, to łatwiej o zakwaszenia. Poza tym niezwykle ważne jest to, co jemy. W naszej diecie nie powinno znajdować się zbyt dużo produktów kwasotwórczych. Mają stanowić one około 20% codziennego menu. Oto co najbardziej zakwasza organizm: mięso, wędliny, słodycze, cukier, sól, słodzik, dżemy, kakao, mąka i produkty pszenne, żyto, jęczmień, biały ryż, ziemniaki, groch, soja, kukurydza, żółte sery, suszone owoce, żurawina, jagody, śliwki, drożdże, ketchup, musztarda, ocet, kawa, czarna herbata, napoje gazowane, alkohol i smażone potrawy. Czyli podobnie jak w przypadku usuwania toksyn z organizmu, tak również chcąc go odkwasić warto skupić się na zdrowej diecie oraz nie zapominać o aktywności fizycznej i relaksie. Poza tym można stosować masaże brzucha oraz chirogimnastykę.