Jak wykonać akupunkturę w domu

Stosowanie akupresury, czyli uciskania określonych punktów na ciele w celu poprawienia stanu zdrowia, nie wzbudza raczej żadnych kontrowersji. Jeśli chodzi natomiast o akupunkturę nie każdy mógłby się jej poddać bez wątpliwości.

W medycynie zachodniej wbijanie igieł kojarzy się z pobieraniem krwi, wykonywaniem szczepień i zastrzyków. Niektórym trudno jest uwierzyć, że taki zabieg może również uśmierzyć ból. Z drugiej jednak strony są osoby, które decydują się nawet na wykonywanie akupunktury w domu. Po pierwsze – co można leczyć w ten sposób? Na pewno nerwobóle, bóle głowy, stawów, kręgosłupa, a także bóle psychogenne. Po drugie – jak wygląda zabieg akupunktury? Osoba, która ma być mu poddana kładzie się wygodnie i zostaje nakłuwana igłami w wybranych punktach. Odpowiadają one za aktywność poszczególnych narządów i są zlokalizowane wzdłuż linii energetycznych. Akupunktura ma przywrócić równowagę w organizmie poprzez wyrównanie energii. Zabieg trwa około 25 minut. W zależności od rodzaju dolegliwości wykonuje się od jednego do kilkunastu zabiegów dwa razy w tygodniu. Warto puścić relaksująca muzykę, w końcu dźwięk również może leczyć.

Pojawia się jeszcze pytanie kto powinien wykonywać zabieg akupunktury i czy jest to możliwe w domu? Jeśli chodzi o potrzebny sprzęt, to można go zdobyć bez większego problemu. Potrzebne są mata i odpowiednie igły. Można również wykonywać elektroakupunkturę i wówczas należy kupić aparat, który do tego służy. Jego działanie polega na elektrostymulacji odpowiednich punktów na ciele. Biorąc pod uwagę, że prawidłowe wykonanie akupunktury wymaga wiedzy na temat kanałów energetycznych oraz techniki wkłuwania igieł, zabieg powinna wykonywać wyszkolona w tym kierunku osoba. Całkowicie samodzielne wykonanie go może być nieco trudne. W końcu niezbędny jest odpowiedni relaks, należy też badać puls. Poza tym oceniając rodzaj schorzenia oraz wybierając punkty na ciele warto zachować obiektywizm. Czyli ostatecznie najlepiej, aby zabieg akupunktury wykonywała druga osoba, ale jak najbardziej jest to możliwe w warunkach domowych. Trzeba tylko pamiętać o przeciwwskazaniach. Akupunktury nie należy stosować w przypadku występowania chorób zakaźnych, wenerycznych, psychicznych, nowotworów, zapalenia skóry, hemofilii oraz w przypadku posiadania rozrusznika serca.